Historia Brovaru
Czy wiedziałeś, że…
Historia piwowarstwa na Ziemiach Pszczyńskich sięga XV wieku, a prawo do warzenia tego niezwykłego trunku było jednym z najbardziej strzeżonych wówczas przywilejów? Podczas produkcji tegoż napoju domy zmieniały się w wyszynki, a kolejność piwowarzenia nazywano wówczas porządkiem piwnym, którego misternie przestrzegano…
… przestrzegać tegoż porządku planujemy także i my, ponieważ mamy niepowtarzalną okazję odtworzenia tej przepięknej birofilskiej tradycji w samym sercu Pszczyny, w kamienicy zlokalizowanej pod adresem Rynek 16, w której, jak udało nam się ustalić warzono dawniej piwo. … a jeśli w budynku przygotowywano złoty, życiodajny trunek, to musiał w nim także gościć poborca podatków piwnych, którym był niejaki Petrus Wachenius – poeta i polemista religijny przebywający w historycznej Pszczynie w latach 1612-1617.
Piwo dawniej i dziś...
Niestety rozwój cywilizacji i nadmierna mechanizacja wpłynęły na dewaluację tego, jakże ważnego i życiodajnego płynu, który niegdyś wykonywany był z sercem, należytą starannością i dbałością.
Na szczęście w porę zareagowali Studenci i Naukowcy Uniwersytetu Śląskiego oraz Uniwersytetu Papieskiego, którzy, w 2017 roku, we współpracy z lokalnymi browarami oraz Śląskim Oddziałem Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych zrealizowali projekt „BioWar – Petrus Wachenius”, podczas którego, w rocznicę czterechsetlecia pobytu Piotra Wacheniusa w Pszczynie, uwarzyli historyczne piwo. Zainspirowani tym przedsięwzięciem nawiązaliśmy kontakt z Naukowcami, którzy bardzo entuzjastycznie podeszli do współpracy. W kwietniu 2021 roku została podpisana umowa partnerska pomiędzy Uniwersytetem Śląskim, a Grupą Kozioł, z czego jesteśmy niezwykle dumni.
Pielęgnując dziedzictwo naszej Ziemi, mając nieocenione wsparcie naukowe, pragniemy powrócić do tradycji warzenia piwa tworząc dla Państwa niezwykłe miejsce przyprawione szczyptą tradycji naszych przodków, jakim będzie Brovar 16 Petrus Wachenius.
Już niebawem, w oparciu o historyczną recepturę, uwarzymy wyśmienite rzemieślnicze piwo, które wspólnie wypijemy na pszczyńskim rynku.
Zapraszamy do wspólnego tworzenia dalszej historii pszczyńskiego piwa…